Menu strony
Gazeta.ie

Budowa domu i prace wykończeniowe związane z nią

Jedna z najistotniejszych decyzji naszego życia została podjęta. Chcemy zbudować dom. Oczywiście wcześniej czeka nas cały szereg rzeczy do pozałatwiania. Ale jeszcze wcześniej czeka nas zakup działki budowlanej. Jeśli zdecydujemy się na kupno teraz, szansa prawdopodobieństwo że wyjdziemy na tym korzystniej, niż nasi sąsiedzi, którzy takową działkę zakupili w okresie od stycznia do czerwca. Wzory pism budowlanych przyspieszą przejście przez ten etap. Najpopularniejsze (i przy tym najdroższe) są działki przy granicach dużych miast. Ceny gruntów różnią się pomiędzy sobą w zależności od części Polski w jakiej chcielibyśmy się budować. Najdroższe grunty są w okolicy Gdańska, Gdyni i Sopotu, a najmniej wydamy na działkę w pobliżu Wrocławia.
Jeśli mamy szczęście, to dość szybko kupimy tych kilka wymarzonych arów. Kolejnym etapem do własnego dachu nad głową są projekty domów a właściwie wybór tego jednego, właściwego. W tym może okazać się pomocny serwis budowlany Projektoskop. Znajdują się tu najlepsze projekty domów stworzone przez wykwalifikowane biura projektowe.
Baza obejmuje między innymi
domy parterowe,

tanie domy
czy też
nowoczesne projekty domów.
Każdy, poszukujący koncepcji na swój wyśniony projekt domu, natknie się na coś dla siebie. To zaś nierozłącznie powiązane jest wykonaniem kosztorysu. Kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym, który sporządza się w rożnym stopniu szczegółowości dla kolejnych etapów wykonania inwestycji budowlanej. Na postawie danych udostępnionych przez pracownie Dobre domy, wiemy, że koszt domu pod klucz kształtuje się od 230 tyś do nawet 800 tyś zł. Wszystko zależy od metrażu naszego wymarzonego domu.
Cześć z nas jest już jednak szczęśliwymi posiadaczami wymarzonego domu. Oni dobrze zdają sobie sprawę, że koszt wybudowania czy nawet urządzenie jest wysoki, jednak nie kończy się on w momencie wstawienia ostatniej szafy. Własny dom jest skarbonką bez dna. Bo albo coś się po prostu psuje i należy to naprawić bądź kupić nowe, albo chcemy coś zmienić, przebudować, przemalować. Jeśli podejmiemy decyzję o dobudowaniu np. dodatkowego piętra, jako materiał budowlany doskonale zda się cegła. Cegły ceramiczne są wykorzystywane już od czasów starożytnych. W zależności od stopnia wytrzymałości możemy wyróżnić cegły klinkierowe pełne, bez otworów, drążone i szczelinowe.
Równie potrzebnym materiałem są pustaki. Dzięki właściwemu ułożeniu ich, jesteśmy w stanie zminimalizować prawie całkowicie powstawanie mostków termicznych. Decydując się na pustaki o wymiarach 36.5 i 38 cm możemy wznosić ściany jednowarstwowe. Dużym powodzeniem w ostatnich latach cieszą się luksfery czyli pustaki szklane. Poza ciekawym wyglądem mają również wiele innych cech: ochronę przed hałasem, dużą odporność na ściskanie oraz ogień, a także stanowią trudną do sforsowania barierę dla złodziei.
Remont łazienki jest również dobrym czasem na użycie luksfer. Na pewno wraz z płytkami dają ciekawy efekt. Jednak, by całość wyglądała efektownie i była użyteczna, potrzebna jest fuga. Nie tylko wypełni szczeliny między płytkami, ale także zlicuje je, a czasem nawet zamaskuje nierówności krawędzi. Wybór fug jest dość bogaty: fugi uelastyczniające, fugi cementowe, fugi elastyczne, a także fugi epoksydowe.
Remont łazienki jest właściwym momentem na wymianę drzwi. Tu musimy pamiętać, iż montaż drzwi w ścianie działowej będzie się różnił od montażu w ścianie nośnej. Ściana nośna wymaga od nas dużo więcej pracy. Należy rozpocząć od wzmocnienia nadproża i dopiero gdy ta czynność będzie wykonana, można wziąć się za kucie otworu drzwiowego, a następnie osadzanie ościeżnicy. Jeżeli chodzi o ściany działowe montujemy nadproże zbrojone (co także składa się z kilku etapów), a następnie montujemy ościeżnice.
Trzeba również pamiętać, że mieszkając w domu, sami jesteśmy zmuszeni dbać o każdą instalację. Zwłaszcza o instalację odgromową. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku jej montażu, jednak „przezorny, zawsze ubezpieczony”. Instalację dobrze jest zlecić specowi z uprawnieniami, ponieważ dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa zabezpieczy nas prawie w 100%. Istotną częścią takiej instalacji są uziomy. Montuje się je w gruncie, a ich zadaniem jest przejmowanie i rozpraszanie w ziemię prądu.
Kiedy w końcu mamy świadomość, iż dość liczne ostatnio burze nie zrobią nam krzywdy, a remont łazienki jest już skończony, możemy zabrać się za przyjemniejsze czynności. Kobiety z pewnością poświęcą czas na przyzdobienie okien. Właściwie dobrane dekoracje okna uwydatnią indywidualny wystrój naszego wnętrza, lub też zamaskują pewne drobne niedoskonałości. Część Pań z pewnością wybierze klasyczne firanki plus zasłony, które można fantazyjnie podpiąć. Jednak dużo osób ucieka od standardowego udekorowania okien, wybierając żaluzje bądź rolety.
W tym czasie całkowicie nie zainteresowani tematem Panowie, mogą poczytać i pomarzyć o zabawkach. Ale nie chodzi o takie małe, zwykłe. Mowa o tych dużo większych: maszyny budowlane typu koparki, ładowarki i koparko-ładowarki. Chodź są to maszyny do robót ziemnych, to skrycie każdy Pan z chęcią by nimi pojeździł - tak dla zabawy.
A kiedy już maszyny budowlane im się znudzą, to może zastanowią się jak sprawić niespodziankę swoim żonom. Dobrym prezentem może być „drzewo na tacy” znane również jako Bonsai. Należy jednak kupić (oprócz drzewka bonsai) fachową literaturę, gdyż hodowla ich jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania.
18-07-12 08:56:02