Menu strony
Gazeta.ie

Skończyć budowę przed nadejściem jesieni

Wiosna i lato to doskonałe pory roku na budowę domu, a jeszcze lepiej jest gdy widać jej kres i przechodzimy do etapu wykończeniowego, aby przeprowadzić się do nowego lokum na jesień. Pogoda w Polsce jest coraz mniej kapryśna i sprzyja budowie niemal okrągły rok..

Gdy stan surowy zamknięty mamy już z głowy, koniecznie trzeba dobrać rodzaj ogrzewania. W zależności od dostępnych źródeł zasilania (gaz ziemny, energia elektryczna i olej opałowy) na rynku znajduje się wiele firm oferujących kotły c.o. bazujące na wielu źródłach energii. Najbardziej energooszczędne i efektywne są piece olejowe. Pozostałe popularne rodzaje ogrzewania, bazujące na tradycyjnych surowcach, to: ogrzewanie gazowe, elektryczne (w tym podłogowe maty grzewcze) i ogrzewanie kominkowe. Najpopularniejszymi rozwiązaniami proekologicznymi są pompy ciepła i kolektory słoneczne. Cena zakupu i montażu ich jest wysoka. Wymagają podpięcia do źródła energii o ogromnej mocy. Rozkład kosztów eksploatacji w latach wskazuje na dużą oszczędność, a inwestycja zwraca się z nawiązką w stosunkowo krótkim czasie.

Dla zwolenników optymalnych temperatur klimatyzacja jest niezbędna na równi z centralnym ogrzewaniem. Jeszcze kilka lat temu były urządzeniami ekskluzywnymi, a dziś znajdują się prawie w co drugim domu. Dobrze jest zaplanować klimatyzację jeszcze w fazie projektowej domu, aby znaleźć dla niej najlepsze miejsce. Do domków jednorodzinnych zaleca się klimatyzatory typu split. Ich większa część montowana jest na zewnątrz. Zaletą tych modeli jest cicha praca i duża wydajność. Najlepiej funkcjonują w systemie wnętrz otwartych gdzie temperatura rozchodzi się równomiernie.

Instalacja centralnego ogrzewania i klimatyzacji to jednak nie wszystko. Stara aranżacja systemu kuchennego stanowi bazę pod plan niezbędnych instalacji – w tym lokalizacji wentylacji. Wzory pism z zakresu budownictwa pomogą przejście przez ten etap. Dalszy wybór mebli i kolorystyki kuchni podyktuje rodzaj okapu. Wybór, jest duży. W zależności od podłączenia do kanału wentylacyjnego (jeśli mamy do niego dostęp), wielkości kuchni, aranżacji i środków finansowych; mamy do wyboru różnego rodzaju okapy: przyścienny, podszafkowy, wysuwany szufladowy, wyspowy. Należy zwrócić uwagę na wygląd i stylistykę. Odciąg to w teraźniejszych czasach istotny element wystroju wnętrza.

Kolejne treści

Jeśli chcemy, by nasz komputer urzekał jakością obrazu, musimy wybrać sprawdzoną kartę graficzną

radeon hd 4850
Trudno sobie wyobrazić użytkowanie współczesnych komputerów bez właściwej karty graficznej. Wprawdzie nasz "pecet" zadziałałby również z jej gorszym odpowiednikiem, ale wówczas my stracilibyśmy wiele niesamowitych wrażeń wzrokowych.


Przebrnęliśmy już przez instalacje. Surowy strop zamienił się w śliczny równy sufit. Instalacje, także elektryczne, zostały przykryte płytami gipsowymi lub tynkiem. Pora na wykończenie wnętrz. Kolor ścian w naszym domu musi być dopasowany do mebli i podłóg. Nie muszą być one gładkie i jednolite. Farby do ścian, tapety, tynki strukturalne i naklejki pomogą ci stworzyć ze zwykłej płaskiej ściany zasadniczy element dekoracyjny we wnętrzu. Dodatkowe efekty można uzyskać w wysokim przestronnym wnętrzu stopniując sufit i montując odpowiednie oświetlenie. Teraźniejsze trendy kładą nacisk na efekt podświetlenia przy odpowiednim skryciu opraw. Do tego zadania najodpowiedniejsze są instalacje z energooszczędnych halogenów, świetlówek i diod. Po malowaniu, instalacji oświetlenia ozdobnego i sprzątaniu wreszcie pora na meble. O ile meble salonowe, kuchenne, łazienkowe i do pokoju dziecka udało się dobrać bez większych problemów, tak meble do sypialni wśród których przesypiamy jedna trzecią życia dobrać jest trudno. Sypialnia powinna być zaaranżowana od północy lub wschodu. Oświetlenie naturalne musi sprzyjać dobremu zasypianiu i łatwemu wstawaniu. Jakość snu i wypoczynku zależy jednak od łóżka. Jego wybór nie jest prosty, a różnorodność ram i materacy przyprawia o zawroty głowy.

Wykończenie i umeblowanie domu dobiegło końca. Wszystkie przedmioty po przeprowadzce mają swoje miejsce. Jeśli rzeczywiście uda nam się przeprowadzić do jesieni, należy zadbać o przygotowanie do zimy otoczenia domu i ogrodu. Zapewne elementy takie jak balkon, taras, garaż, wiata, weranda, patio i ścieżki zostaną wykonane na wiosnę. Pod wymienione elementy (poza balkonem) konieczne jest należyte przygotowanie gruntu z drenażem. Bywa, że może zabraknąć ziemi i tłucznia. Zgromadzone w kopcach hałdy powinniśmy rozłożyć równomiernie (np. w miejscu zaplanowanego tarasu czy wiaty) i ubić. Do wiosny minie wystarczająco dużo czasu aby poziom gruntu osiadł. Wystarczy wówczas uzupełnić ubytki i zająć się wymarzoną aranżacją. Zanim zabierzemy się za prace porządkowe obejścia, planowanie nasadzeń niskich, średnich i wysokich trzeba wykończyć elewację. Wykorzystanie własnej betoniarki do mieszania zapraw (o ile wytrzymała pierwszy etap budowy) jest tańsze niż wynajem silosów z gotową zaprawą.

Gdy już nic budowlanego nie zostało, a pogoda dopisuje, zostaje relaks w pięknie zaprojektowanym ogródku. Nic nie sprawia takiej frajdy jak popołudniowy lub weekendowy odpoczynek wśród zieleni, a wieczorem grill ogrodowy pod gołym niebem w wesołym gronie znajomych i rodziny.

Różne projekty domów i nie tylko można znaleźć w serwisie budowlanym Projektoskop. Są tu gotowe projekty domów stworzone przez wykwalifikowane firmy projektowe. Baza zawiera między innymi projekty domów parterowych,

projekty małych domów jednorodzinnych czy też nowoczesne projekty domów. Każdy, poszukujący pomysłu na swój wymarzony projekt domu, znajdzie coś dla siebie.
18-07-12 10:37:03