Menu strony
Gazeta.ie

Karta graficzna – jaką najlepiej wybrać w zależności od potrzeb

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro
W szarej obudowie komputera znajduje kilka istotnych elementów. Takim elementem jest karta graficzna, która odpowiada za generowanie obrazu na monitorze. Jako że dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne niełatwych nazw, w tym artykule postaram się opisać, jak wybrać karty graficzne do określonych potrzeb.

Kolejne treści

Czym jest system load balancer na czym polega ta nowomodna technika?

Load balancer
Load balancer, to inaczej równoważenie obciążenia, to znaczy adres IP w sieci, jaki rozgranicza ruch pomiędzy adresami poszczególnych usług. Tak więc mówiąc skrótowo, load balancer pozwala rozrzucić obciążenie pomiędzy kilka różnorodnych pecetów, dysków, połączeń sieciowych czy też innych zasobów. Równoważenie obciążenia zezwala na lepszą, maksymalną oraz pewną pracę na N-aplikacjach, jakie znajdują się na bliźniaczych M-serwerach.


Po pierwsze, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów zamierzamy używać komputera. Jeśli tylko do pisania tekstu, oglądania seriali i przeglądania stron WWW, nie trzeba szukać osobnej karty graficznej. Można kupić płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym. Do profesjonalnej pracy z tworzeniem modeli 3D rekomenduje się kupno urządzeń specjalistycznych, zazwyczaj niesprzedawanych w normalnych sklepach komputerowych.

Gdy planujemy poświęcać czas na gry, zwłaszcza te nowsze, trzeba bez wątpienia zastanowić się nad wyborem wystarczającego szybkiego sprzętu. Podzespoły do komputerów cechują się różnymi parametrami, jak i również kosztem. By zagrać w przyszłe programy komputerowe, konieczna będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla nabywców ze sporą ilością pieniędzy rekomenduję GeForce gtx 590, z ceną powyżej dwóch tysięcy złotych i mający oszałamiającą wydajność. Jeśli rozporządzamy mniejszą ilością pieniędzy, ale wciąż zależy nam na dobrych osiągach, można rozejrzeć się za Geforce gtx 580 lub [BricsCAD] Radeon 6850. Ceny obu kart zamykają się w rejonie 600zł. Poniżej tej kwoty również znajdziemy nie najgorsze modele, jak chociażby geforce GT430, ale szybko może się okazać, że nie będą umiały podołać najnowszym grom.

Należy wiedzieć, że niezłe komputery do gier nie składają się wyłącznie z kart grafiki. Ważny jest również zakup procesora, najlepiej z wieloma rdzeniami. Także pamięć RAM bardzo oddziałuje na szybkość - 4 gigabajty to aktualnie najmniejszą ilość, jeśli planujemy się radować płynną rozgrywką.
20-07-15 07:16:04