Menu strony
Gazeta.ie

Skuteczne leczenie - tylko u kogo?

Szczepienie przeciwko grypie
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną również wymagania klientów. Widać to również w sytuacjach innych od zakupów lepszych jakościowo towarów lub przykładaniu większej uwagi do jakości usług. Oczekujemy także wyższego poziomu usług dostarczanych przez instytucje państwowe, w tym zwłaszcza opiekę zdrowotną. Jednak w jaki sposób ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, z którym nie mamy doświadczeń?

Na ocenę jakości usługi oddziałuje wiele czynników, z których większość jest bardzo subiektywna. Każdy nieco inaczej odbiera zachowanie innej osoby, ma inne wymagania co do efektów czy warunków leczenia. Różnice w interpretacji jakości usługi leczenia sprawiają, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są możliwe do obiektywnej oceny punkty jak doświadczenie lekarza lub celność w określaniu choroby i dobieraniu leków. Idealne byłoby zdobycie tak wyników oceny obiektywnej jak i subiektywnych opinii pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kilka lat temu najważniejszym źródłem informacji o poziomie opieki zdrowotnej w konkretnym miejscu byli znajomi. Można było usłyszeć na przykład od cioci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci ginekolog ( przychodniazycie.pl/304,Ginekolog---ginekolog-dzieciecy.html ) w Krakowie jest najlepszym miastem, w którym można go szukać!”. Niestety tego typu opinii w najbliższym otoczeniu było mało i co gorsze często okazywały się sprzeczne ze sobą.

Problem ten zmniejszył się, kiedy w naszym poszukiwaniu najlepszych ofert zwróciliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ ginekolog (szczegóły -> ginekolog warszawa ursynów) Kraków” i za moment otrzymywaliśmy duże ilości powiązanych wyników. Tu też pojawił się znaczący problem – zbyt duża ilość informacji. Przeczytanie wielu stron z pojedynczymi opiniami byłoby bardzo czasochłonne oraz raczej trudne.

Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku” i tak z czasem stworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Szczecin" mamy szansę trafić na jeden z takich rankingów, które w klarowny sposób prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich prywatne opinie na temat określonego lekarza. Na najpraktyczniejszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale także za określone elementy tworzące wizytę czy przebieg leczenia. Możliwość przeglądania między innymi według specjalizacji czy lokalizacji jest także wyjątkowo praktyczna.

Mamy więc już świadomość skąd czerpać informacje na temat aktualnej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież podobne rankingi tworzone są również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność najlepszych wpłynie motywująco na poprawę jakości pozostałych ofert.

Dodatkowe informacje oraz przykład opisanych rankingów dostępny na przykład na stronie .
18-09-24 07:12:02