Menu strony
Gazeta.ie

Czym są oraz jak funkcjonują serwery?

Serwer to program, jaki świadczy usługi na rzecz różnych innych programów, na ogół serwery korzystają z innych komputerów, jakie są podłączone do sieci. Ponadto serwerem nierzadko tytułowane są także inne komputery, jakie świadczą tego typu usługi. Serwerami określa się także systemy oprogramowania, jakie upowszechniają zasoby, takie jak bazy danych, pliki czy internetowe łącza.

serwer, it
Jako serwer można wykorzystać zwykły komputer, jeśli jednak zależy nam na jak najlepszej oraz najwyższej jakości oraz całym wykorzystaniu możliwości serwera, to winniśmy wybierać maszyny, które są do tej roli przeznaczone. Maszyny te są urządzone w profesjonalne i prędkie dyski twarde, są dostosowane do długiej i ciągłej pracy, do tego posiadają wydajne procesory i ogromną ilość pamięci RAM.

Serwery to maszyny, które muszą być niezawodne. Wobec tego mają 2 i nawet więcej zasilaczy i awaryjne zasilanie. Mało tego serwery powinny znajdować się w właściwych pomieszczeniach, które muszą być klimatyzowane oraz wentylowane - Serwery podłączone są do Internetu szybkim łączem, dzięki czemu realne jest współdzielenie zasobów. Z Sieci zdoła więc korzystać masa jednostek jednocześnie. Współdzielenie zasobów zazwyczaj odbywa się na zasadzie interesant-serwer bądź również na zasadzie połączeń Peer-to-peer.

Serwery mogą działać na różnorodnego typu oprogramowaniach, chociaż w większości wypadków stosuje się takie systemy operacyjne, jak na przykład OS X, AIX, FreeBSD czy Microsoft Windows Server 2008 albo też 2012. Dzięki serwerom w Necie wolno realizować bardzo dużo różnorodnych usług, zezwalają one na obsługę poczty mailowej, różnych stron internetowych, łączności online albo transportowania plików.

Współcześnie możemy wyróżnić również serwery muzyczne, serwery plików, aplikacji i baz danych, mało tego istnieją też serwery WWW, OPC i serwery internetowe. Pożądane byłoby dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonują poszczególne serwery i jaką praktyczną funkcję wykonują.
18-08-29 12:32:02