Menu strony
Gazeta.ie

Jak poprawnie wyczyścić obiektyw w aparacie

W toku czyszczenia obiektywu przede wszystkim powinniśmy pamiętać o ostrożności oraz wykorzystywaniu stosownych środków do czyszczenia. W przeciwnym przypadku moglibyśmy uszkodzić obiektyw, a tego z pewnością nie pragnąłby nikt z nas. Czyszczenia aparatu nie można też lekceważyć, ponieważ kurz, który zbiera się na obiektywie zdoła mieć niesłychanie wielki wpływ na działanie naszego sprzętu fotograficznego.
obiektyw marki Canon
Pragnąc wyczyścić soczewkę obiektywu, pierwej wypada zwrócić uwagę czy nie znajdują się tam jakieś paproszki, cząsteczki piasku lub [briscad] kurz. Okazuje się, iż pomimo odpowiedniego zabezpieczenia soczewek przez producentów, nawet kawałeczek piasku czy też mikry kamyczek zdoła zostawić zarysowania na soczewce.

Kolejne treści

Jakiego typu wybrać obiektyw? Na jakiego rodzaju kwestie zwracać uwagę? Co jest konieczne?

Android
Aktualnie nie ma trudności z kupnem aparatu, więc wielu amatorów, którzy pragną robić coraz lepsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki.


Wskutek tego zanim przystąpimy do polerowania aparatu, musimy przedmuchać soczewkę za pomocą pokaźnej gruszki fotograficznej. Mocny i silny strumień powietrza z pewnością usunie wszelkie paproszki z soczewki obiektywu. Gruszki fotograficzne to bezproblemowo dostępne artykuły, jakie odnajdziemy w wielu sklepach. Nie są one drogie, stosowną i profesjonalną gruszkę fotograficzną można zakupić już za mniej więcej 20 złotych.


obiektyw
Po zdmuchnięciu z soczewki obiektywu każdych paproszków wypada go precyzyjnie wyczyścić. Pamiętajmy o tym, iż czyszczenie obiektywu winno przebiegać łagodnie. Stosujmy dobre preparaty ofiarowane do czyszczenia obiektywów, które nie zniszczą łagodnych powłok antyrefleksyjnych. Do czyszczenia obiektywów używajmy także miękkich ściereczek, na przykład z mikrofibry.

Zdołamy też zaopatrzyć się w specjalne ściereczki oddane do polerowania soczewek w obiektywach. Ściereczki takie są proponowane przez mnóstwo rozlicznych firm. Chusteczkami tymi szczegółowo rozprowadzimy płyn na soczewce. A których chusteczek nie używać, żeby starannie wytrzeć obiektyw? Bez wątpienia powinniśmy zrezygnować z ręczników papierowych bądź chusteczek higienicznych, które mogą zostawić na obiektywie paproszki, a nawet go porysować (w zależności od szczebla twardości).
21-01-05 08:17:07